7 grudnia 2024

Wings for life w Gminie Tarnowo Podgórne

Zbliża się 19. edycja Rankingu Sołectw Gminy Tarnowo Podgórne!

Wings for Life World Run odbędzie się 7 maja 2023 roku i będzie to już 10. edycja tego wydarzenia, podczas którego biegnie się dla osób niepełnosprawnych. Rejestracja na Bieg Flagowy w Poznaniu jest już zakończona, jednak dzięki Aplikacji Wings for Life World Run, każdy może wystartować tam, gdzie sobie życzy. Organizatorzy zaprezentowali trasę, na której elektryczne Porsche Taycan Sport Turismo z Adamem Małyszem za kierownicą będzie ścigać się z około 8000 uczestnikami spośród setek tysięcy na całym świecie. W poradniku pokazano również inne sposoby i lokalizacje, w których można wziąć udział w Światowym Biegu w Polsce oraz wskazówki, jak zrobić, aby nasza trasa biegowa i miejscowość stały się oficjalną lokalizacją tego największego biegu na świecie.

Przebieg trasy

Start i pierwszy odcinek trasy biegu podczas tegorocznej edycji, jak i we wcześniejszych latach, będzie umiejscowiony na pl. Św. Marka w Międzynarodowych Targach Poznańskich. W przeciwieństwie do ubiegłorocznej edycji, uczestnicy wyruszą w drugą stronę i opuszczą teren bramą przy ulicy Głogowskiej. Kolejny etap trasy będzie identyczny jak w roku 2022 – uczestnicy biegu skierują się na Most Dworcowy w kierunku Matyi. Przez całą drogę będą biec prosto, mijając po prawej stronie dworzec PKP, centrum handlowe, a następnie Pomnik Powstańców Wielkopolskich oraz poznański AWF. Po przekroczeniu mostu Jadwigi nad rzeką Wartą, ulica Królowej Jadwigi zmieni się na Bolesława Krzywoustego.

Na początku trasy biegacze z Ronda Rataje skręcą w prawo na ulicę Zamenhofa. Przemierzą całą dzielnicę Rataje i dotrą do pierwszego punktu odżywczego. Pierwsza piątka zostanie zarejestrowana na zegarkach sportowych uczestników na Rondzie Starołęka, gdzie skręcą ponownie w prawo i zmierzą się w stronę Wildy.

Biegacze przekroczą most Przemysła I i przebiegną ulicami Hetmańską oraz Grochowską, a następnie dotrą na Grunwald przez wiadukt kolejowy. Na miejscu będzie kolejny punkt odżywczy zlokalizowany przy skrzyżowaniu Grochowskiej z Grunwaldzką, zwanym „Dychą”. Ci, którzy nie zostali dogonieni przez samochód pościgowy, skręcą w lewo w tym miejscu. W grze pozostaną tylko wytrawni biegacze, a pozostali ukończą wcześniej. Ci ostatni będą mogli unieść ręce w geście zwycięstwa i spokojnie wrócić na start tramwajami i autobusami.

Uczestnicy biegnący Grunwaldzką dotrą na Junikowo, mijając stadion Kolejorza, a następnie skręcą w prawo w Cmentarną. Pójdą brzegiem Lasku Marcelińskiego, gdzie tereny są mniej gęsto zabudowane. Po niecałym kilometrze od skrzyżowania będzie trzeci punkt żywieniowo-regeneracyjny, gdzie będą mogli uzupełnić energię. Po przebiegnięciu 15 km, uczestnicy zobaczą znak na skrzyżowaniu Cmentarnej i Owczej. Następnie skręcą w lewo w Złotowską, a ze Złotowskiej w prawo w Skórzewską. Punkt żywieniowy będzie tuż przed skrzyżowaniem z Bukowską.

Biegacze opuszczają granice Poznania i wyruszają w ambitny atak. Samochód Pościgowy już jest na trasie od dłuższego czasu, a uczestnicy są tego świadomi. Po pokonaniu 20 km, na Bukowskiej, zobaczą znak informujący o dystansie, po czym skręcą w prawo w ulicę Wierzbową. Następnie z Wierzbowej skręcą w lewo w ulicę Batorego, prowadzącą w kierunku Batorowa. Potem przekroczą S11 i będą zmierzać w stronę Lusowa i Tarnowa Podgórnego, gdzie osiągną 30. kilometr.

Trasa prowadzi przez boczne drogi, mija pałac w Jankowicach (35 km), Ceradz Dolny (40 km), Grzebienisko, Wierzeję (45 km), Wilkowo, Grodziszczko (50 km), Brzozę i Niepruszewo (55 km), omijając Jezioro Niepruszewskie i kończąc się w Zakrzewie po 65 km. Na trasie znajdują się punkty odżywcze co 5 km. W 2021 roku drugi na świecie Darek Nożyński przebiegł 66,2 km. Jeśli ktoś zdecyduje się kontynuować bieg, może iść w kierunku Tarnowa Podgórnego wzdłuż już przebiegniętego fragmentu trasy.

Trasa dostępna na stronie https://www.wingsforlifeworldrun.com/pl/locations/poznan

O autorze

Skip to content