Uczcijmy rocznicę rozejmu w Trewirze
Gmina Tarnowo Podgórne, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego oraz Szczep Harcerski „Bordowa Brać” zapraszają wszystkich do uczczenia 105. rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze, przypadającej na 16 lutego.
Z tej okazji w sobotę 17 lutego, na terenie Gminy, harcerze ze Szczepu ZHP „Bordowa Brać”, pracownicy Muzeum oraz Członkowie Towarzystwa postawią zapalone znicze na mogiłach Powstańców Wielkopolskich.
Jak będzie wyglądał przebieg uroczystości?
- O godzinie 14.30, Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Janusza Korczaka w Ceradzu Kościelnym i OSP Ceradz Kościelny zapraszają na obchody rocznicowe przy mogiłach powstańczych na cmentarzu w Ceradzu Kościelnym.
- O 16.00 w Centrum Demokracji i Integracji Obywatelskiej w Tarnowie Podgórnym odbędzie się dyskusja na temat uczestników Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej związanych z naszą Gminą. Wspólnie omówimy premierę elektronicznej publikacji wydanej przez Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie oraz plany odnośnie do gromadzenia informacji. Wstęp na wydarzenie jest wolny, zatem warto przyjść odświeżyć wiedzę z zakresu historii.
Czym był rozejm w Trewirze?
Rozejm w Trewirze był porozumieniem zawartym 16 lutego 1919 roku pomiędzy Niemcami a aliantami zachodnimi (głównie Francją, Wielką Brytanią, Włochami i Stanami Zjednoczonymi) podczas trwania I wojny światowej. Był on jednym z kilku rozejmów zawartych w tym okresie, które miały na celu zawieszenie broni i negocjacje pokojowe.
Rozejm w Trewirze miał na celu zapewnienie krótkotrwałego zawieszenia broni na froncie zachodnim w celu umożliwienia dalszych negocjacji pokojowych. Niemcy, borykające się wówczas z wewnętrznymi problemami i rosnącym naciskiem militarnej przewagi aliantów, zgodziły się na rozejm, aby uzyskać chwilę oddechu i próbować negocjować korzystniejsze warunki pokoju.
Ostateczne porozumienie pokojowe zostało zawarte później w traktacie wersalskim, który zakończył formalnie I wojnę światową. Rozejm w Trewirze był jednym z kroków w kierunku zakończenia działań wojennych i ustalenia warunków pokoju.