6 grudnia 2024

Sprawozdanie z realizacji programu polityki zdrowotnej

Sprawozdanie z realizacji programu polityki zdrowotnej

Gmina Tarnowo Podgórne w ramach programu polityki zdrowotnej, zrealizowała Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych dla osób powyżej 60 roku życia – mieszkańców Gminy Tarnowo Podgórne

Okres realizacji: 2023

Cel główny:

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby wywoływane przez S. pneumoniae (w tym na inwazyjną chorobę pneumokokową) w populacji osób powyżej 60 r.ż., objętych programem, zamieszkałych na terenie Gminy Tarnowo Podgórne poprzez przeprowadzanie szczepień przeciwko pneumokokom.

Cele szczegółowe:

  • zwiększenie odsetka osób zaszczepionych przeciwko S. pneumoniae (w tym na ICHP) wśród osób po 60 r. ż i tym samym zmniejszenie zachorowań na infekcje pneumokokowe oraz powikłań po zakażeniu pneumokokowym wśród osób po 60 r. ż. z terenu Gminy Tarnowo Podgórne, co z kolei zmniejszy liczbę hospitalizacji z powodu IChP wśród osób po 60 r.ż. z terenu Gminy Tarnowo Podgórne;
  • zwiększenie świadomości zdrowotnej wśród pacjentów po 60 r.ż. na temat chorób wywoływanych przez pneumokoki;
  • podniesienie świadomości pacjentów na temat roli szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych.

Opis sposobu osiągnięcia celów:

Do programu zostały zaproszone osoby w wieku 60+ zamieszkałe na terenie Gminy Tarnowo Podgórne i posiadające Kartę Mieszkańca, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i nie posiadały przeciwwskazań lekarskich do takiego szczepienia oraz wyrażą zgodę na udział w programie na piśmie. Program wraz z kampanią informacyjno-edukacyjną był finansowany z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne i realizowany przez podmioty lecznicze wybrane w drodze konkursu ofert.

W ramach programu osoby spełniające kryteria włączenia były szczepione przeciwko pneumokokom szczepionką 13 walentną, która daje najszerszą ochronę. Szczepienia realizowane były w dwóch etapach:

  • Etap I: szczepienie podstawowym schematem 0-1-6 miesięcy,
  • Etap II: szczepienie uzupełniające po 12 miesiącach od szczepienia podstawowego.

Wyniki monitorowania i ewaluacji programu:

  • w ramach programu zakwalifikowano do szczepienia 300 osób;
  • zgłosiło się na szczepienie 260 osób;
  • zaszczepiono 260 osób;
  • odsetek osób zaszczepionych w stosunku do populacji docelowej wyniósł 86,67%;
  • w trakcie programu nie stwierdzono odczynów poszczepiennych, jak również nie odnotowano przeciwwskazań do szczepienia wśród osób, które zgłosiły chęć udziału w Programie;
  • ze sprawozdań realizatorów wynika, że występuje duże zainteresowanie wśród seniorów szczepieniami przeciw pneumokokom.

Koszty realizacji programu:

Realizację programu sfinansowano ze środków budżetu Gminy Tarnowo Podgórne. Zaplanowane środki wynosiły łącznie 130 500 zł, natomiast faktyczny całkowity koszt realizacji w roku 2023 wyniósł 91000 zł. Koszt jednostkowy wyniósł 350 zł/os.

Wnioski:

Program został zrealizowany zgodnie z założeniami. Zaszczepiono 86,67% populacji docelowej. W trakcie trwania programu nie stwierdzono żadnych problemów. Program został zakończony w 2023 roku ze względu na fakt, że szczepionka przeciwko pneumokokom jest obecnie finansowana przez NFZ.

O autorze

Skip to content