Rada Gminy Tarnowo Podgórne poszukuje ławników do sądów powszechnych
Informujemy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2023 poz. 217 z późn. zm.), termin zgłaszania kandydatów na ławników do Rady Gminy Tarnowo Podgórne upływa dnia 30 czerwca 2023 roku. Rada Gminy Tarnowo Podgórne dokona wyboru ławników najpóźniej w październiku 2023 r. dla Sądu Okręgowego w Poznaniu (6 ławników, w tym 1 do orzekania o sprawach z zakresu prawa pracy) oraz dla Sądu Rejonowego Poznań – Grunwald i Jeżyce (5 ławników, w tym 3 do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy).
Zasady i tryb zgłaszania kandydatów na ławników określa wspomniana ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (tj. Dz. U. z 2023 poz. 217 z późn. zm.). Osoby uprawnione do zgłaszania kandydatów to prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy, która dokonuje wyboru.
Podmioty uprawnione mają czas do dnia 30 czerwca 2023 r. na zgłaszanie kandydatów na ławników. Zgłoszenia kandydatów, które wpłyną do Rady Gminy Tarnowo Podgórne po tej dacie, nie będą rozpatrzone przez radę zgodnie z uchwałą. Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne.
UWAGA: Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.
Zgodnie z artykułem 158 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (tj. Dz. U. z 2023 poz. 217 z późn. zm.), osoba mogąca zostać ławnikiem musi spełniać następujące warunki:
- Posiadanie polskiego obywatelstwa i pełni praw cywilnych i obywatelskich.
- Bycie nieskazitelnego charakteru.
- Ukończenie 30 lat.
- Zatrudnienie, prowadzenie działalności gospodarczej lub zamieszkiwanie w miejscu, gdzie się kandyduje, co najmniej przez rok.
- Nie przekroczenie 70 lat.
- Posiadanie zdolności, wynikającej ze stanu zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika.
- Posiadanie co najmniej wykształcenia średniego lub średniego branżowego.
Natomiast zgodnie z artykułem 159 tej samej ustawy, nie mogą pełnić funkcji ławnika osoby należące do następujących grup:
- Osoby zatrudnione w sądach powszechnych, innych sądach oraz w prokuraturze.
- Osoby, które są członkami organów, których decyzje mogą być skierowane do sądu.
- Funkcjonariusze Policji oraz inne osoby związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń.
- Adwokaci i aplikanci adwokaccy.
- Radcy prawni i aplikanci radcowscy.
- Duchowni.
- Żołnierze w czynnej służbie wojskowej.
- Funkcjonariusze Służby Więziennej.
- Radni gminy, powiatu i województwa.
Do zgłoszenia kandydata na ławnika na karcie zgłoszenia należy dołączyć poniższe dokumenty, które muszą być opatrzone aktualną datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem zgłoszenia:
- Informacja z Krajowego Rejestru Karnego dotycząca zgłaszanej osoby. Należy pamiętać, że koszt opłaty za wydanie tej informacji ponosi Skarb Państwa.
- Oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona.
- Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 2527). Zaświadczenie powinno potwierdzać brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika. Należy pamiętać, że koszt opłaty za badanie lekarskie i wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika.
- Dwa zdjęcia spełniające wymogi stosowane przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Jeżeli stowarzyszenie, organizacja społeczna lub zawodowa zarejestrowana na podstawie przepisów prawa chce zgłosić kandydata na ławnika, musi dołączyć odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub inne dokumenty potwierdzające rejestrację tej organizacji. Dokumenty te muszą być datowane na nie wcześniejszy niż trzy miesiące przed dniem zgłoszenia.
Obywatele, którzy chcą zgłosić kandydata na ławnika, muszą dołączyć listę osób zawierającą imię (imiona), nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z pięćdziesięciu osób zgłaszających kandydata.
Jeśli zgłoszenia kandydatów nie spełniają wymagań formalnych, Rada Gminy Tarnowo Podgórne podejmie uchwałę o ich odrzuceniu.
Wybór ławników przez Radę Gminy Tarnowo Podgórne będzie przeprowadzony w głosowaniu tajnym i musi być zrealizowany do 31 października 2023 r.
Kartę zgłoszenia wydaje, informacji w sprawie wyborów ławników udziela oraz zgłoszenia przyjmuje:
Urząd Gminy Tarnowo Podgórne, ul. Poznańska 115, 62-080 Tarnowo Podgórne w godzinach pracy urzędu, tel. 61 1023 015.
Kartę zgłoszenia można pobrać także ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Wzór karty zgłoszenia oraz wzory załączników dostępne są również w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne.