Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań
Ruszyły prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do 2040 roku
Stowarzyszenie Metropolia Poznań, chcąc ułatwić i poprawić mobilność mieszkańców, wdrożyło działania mające na celu opracowanie strategicznego dokumentu, tj. Planu Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań. Składają się na nią jednostki takie jak: Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz 17 gmin Powiatu Poznańskiego: Szamotuły, Oborniki, Skoki i Śrem.
Czym jest Plan Zrównoważonej Mobilności (SUMP)
Plan Zrównoważonej Mobilności, czyli SUMP, to długoterminowa strategia z planem wdrożenia, która ma na celu zapewnienie mieszkańcom dobrego dostępu do celów podróży i usług. Opracowywany i wdrażany jest przez władze miast i gmin oraz podmioty zaangażowane w realizację polityki transportowej. Dokument ten zawiera diagnozę i określenie problemów mobilności występujących na danym obszarze, oraz odpowiednie działania i zachęty do kształtowania wybranych zachowań komunikacyjnych, a także narzędzia monitoringu stanu mobilności.
Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do 2040 roku jest opracowywany, a dzięki niemu zostaną wdrożone praktyczne działania – wieloletniej polityki zrównoważonej mobilności dla całego obszaru, która będzie modyfikowana zgodnie z bieżącymi potrzebami i warunkami dzięki systematycznemu monitoringowi. Plan uwzględni kwestie infrastrukturalne, organizacyjne i operacyjne, budując całościową logikę zmian. Proponowane działania będą oceniane pod kątem ich wpływu na środowisko, klimat i mieszkańców, a także możliwości wzbudzenia dodatkowego ruchu drogowego.
Jakie są cele Planu Zrównoważonej Mobilności?
Opracowanie i wdrożenie planu ma na celu ograniczenie indywidualnego ruchu samochodowego na rzecz podróży zbiorowych i bezemisyjnych na terenie całej Metropolii Poznań.
Plan ma na celu:
- zapewnienie wszystkim mieszkańcom obszaru Metropolii Poznańskiej takich opcji transportowych, które umożliwiają łatwy dostęp do celów podróży i usług,
- poprawa stanu bezpieczeństwa, w szczególności pieszych i rowerzystów,
- redukcja zanieczyszczenia powietrza i hałasu, emisji gazów cieplarnianych oraz konsumpcji energii,
- promowanie zbiorowych i niskoemisyjnych form transportu osób i towarów,
- pozytywny wpływ na atrakcyjność i jakość środowiska miejskiego z korzyścią dla mieszkańców i gospodarki.
Korzyści dla mieszkańców wynikające z wdrożenia SUMP?
Korzyści z wdrożenia SUMP jest sporo, a oto kilka z nich:
- stworzenie spójnej sieci infrastruktury rowerowej (tras i ścieżek rowerowych), w kontekście komunikacyjnym, jak i turystycznym,
- atrakcyjniejsza i bardziej dostępna komunikacja zbiorowa,
- wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
- zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego,
- redukcja emisji spalin,
- powstawanie nowych centrów przesiadkowych oraz parkingów „parkuj i jedź”.
Rola mieszkańców
Plan Zrównoważonej Mobilności jest tworzony we współpracy z mieszkańcami, planowanie przyszłości regionu skupia się przede wszystkim na ludziach i ich potrzebach!
Proces tworzenia składa się z kilku etapów, jednym z nich jest bardzo ważne badanie ankietowe i konsultacje społeczne z mieszkańcami. Celem tych działań jest zgromadzenie informacji na temat oczekiwań, potrzeb i problemów w funkcjonowaniu poszczególnych gmin w obszarach: transportu, zagospodarowania przestrzennego, środowiska, gospodarki, polityki społecznej, zdrowia i bezpieczeństwa.
Wypełnij ankietę: https://wypelnij.online/index.php?r=survey/index&sid=947456