„Na Wielkanocnym Stole 2023” – regionalny konkurs na najlepsze danie wielkanocne
Wielkanoc to okazja to zaprezentowania swoich zdolności kulinarnych w zakresie pieczenia wykwintnych mazurków, bab, serników oraz potraw wytrawnych, takich jak: pasztety, mięsa, kiełbasy, galarty, jaja faszerowane, sałatki itd.
–Chcemy wybrać najlepsze produkty, które dostępne są w Wielkopolsce, a szczególne w powiecie poznańskim. Te w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych, przysmaki przygotowywane przez koła gospodyń wiejskich, ale także potrawy i wypieki wytwarzane przez regionalnych rzemieślników i producentów – mówi Jan Babczyszyn, Dyrektor Instytutu Skrzynki, który jest organizatorem konkursu.
Na konkurs możemy zgłosić potrawy i wypieki, do których dostęp mamy w sezonowo lub stale. Regulamin konkursu pod uwagę bierze dwie kategorie:
- Pasztety i mięsa (w tym pasztety z dzika, wołowiny, wieprzowiny, królika, drobiu, jagnięciny mięsne pasztety z dziczyzny, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, jagnięciny, królików i inne)
- Tradycyjne ciasta wielkanocne (mazurki, serniki, baby i inne).
Osoby lub podmioty, które chcą wziąć udział w konkursie, mogą maksymalnie zaprezentować trzy rodzaje potraw i trzy rodzaje wypieków. Należy ponadto dopełnić formalności w postaci wypełnienia formularza z załącznikiem tj. opisem wszystkich składników wraz z przepisem na poszczególne potrawy. Materiały te wysyłamy pod adres e-mail kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl do dnia 30 marca 2023 br. włącznie.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy możemy pobrać ze strony www.instytutskrzynki.pl oraz www.smakipowiatupoznanskiego.pl. 2 kwietnia 2023 r. jest dniem konkursu , a zatem uczestnicy powinni stawić się w godz. 10.00 – 12.00 w sali Pałacu w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (I piętro), przy ul. Dworcowej 1. Obowiązkowo miejmy ze sobą oryginały kart zgłoszenia potraw. Potrawy i wypieki powinniśmy zaprezentować w ilości co najmniej 5 porcji, które jury będzie mogło spróbować i poddać ocenie. Wyniki konkursu przewidziane są o godzinie 12:30- 14:30. Wręczenie nagród natomiast odbędzie się jeszcze tego samego dnia o godz. 16:30 na scenie głównej Jarmarku Wielkanocnego w Szreniawie. Dla zwycięzców przewidujemy nagrody w postaci: vouchera na kolację oraz nocleg dla pary w Dworze Skrzynki, voucher na wybraną imprezę w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Dodatkowymi nagrodami będą: voucher na półtuszę jagnięcą z gospodarstwa pana Wiesława Sałkiewicza z Poznania, a także zestaw upominków z Instytutu Skrzynki oraz z Powiatu Poznańskiego oraz zestaw piw z Browaru Szreniawa. Przysmaki konkursowe mają także szansę uzyskać tytuł „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2023”.
Celem konkursu jest podtrzymanie tradycji samodzielnego przygotowywania potraw wielkanocnych oraz integracja środowisk gastronomicznych wokół Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w Instytucie Skrzynki.
Współorganizatorem konkursu jest Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie. Konkurs odbywa się podczas corocznego Jarmarku Wielkanocnego, jednego z wyjątkowych wydarzeń na Szlaku Kulinarnym „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Konkurs możemy zorganizować dzięki współpracy Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy z siedzibą w Poznaniu, Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska z siedzibą w Poznaniu, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej z siedzibą w Poznaniu, Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku z siedzibą w Poznaniu, Sieci Culinary Heritage Europe, Browaru Szreniawa w Szreniawie. ,,Kulinarne zawody” odbywają się pod Honorowym Patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.