12 grudnia 2024

Projekt reorganizacji sieci transportu publicznego w Gminie Tarnowo Podgórne

komunikacja autobusowa Tarnowo Podgórne

Zmiany w komunikacji autobusowej w Gminie Tarnowo Podgórne – nowa jakość transportu publicznego

Gmina Tarnowo Podgórne, wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu i Spółką TPBUS, ogłosiła projekt reorganizacji sieci transportu publicznego. Reorganizacja ta ma na celu dostosowanie komunikacji do dynamicznego rozwoju Gminy, w tym rosnącej liczby mieszkańców, nowych inwestycji oraz zmieniających się potrzeb transportowych.

Od 1 stycznia 2017 roku, kiedy to Gmina Tarnowo Podgórne zintegrowała swój transport z systemem Miasta Poznań, liczba mieszkańców zwiększyła się o ponad 8 tysięcy. Wraz z tym wzrostem, pojawiły się nowe wyzwania związane z transportem publicznym. Mieszkańcy Gminy coraz częściej podróżują nie tylko do Poznania, ale także w obrębie samej gminy, aby dotrzeć do popularnych miejsc, takich jak Pałac Jankowice, Tarnowskie Termy, Tarnowskie Tężnie czy lokalne szkoły średnie.

Główne cele reorganizacji

Proponowane zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej mają na celu:

  • poprawę dostępności transportu zbiorowego – likwidacja „białych plam” w sieci komunikacyjnej;
  • skrócenie czasu przejazdów – skrócenie czasu podróży w najbardziej oddalonych wsiach i miejscowościach;
  • zwiększenie częstotliwości kursów – w miejscach o wysokim tempie rozwoju, takich jak nowe osiedla i centra biznesowe;
  • poprawę dojazdu do zakładów pracy – ułatwienie codziennych dojazdów do pracy i szkół, zwłaszcza dla osób dojeżdżających do większych ośrodków;
  • alternatywa dla Ogrodów – wprowadzenie nowego punktu docelowego w Poznaniu, który ułatwi podróże;

Zmiany będą wprowadzane stopniowo, w zależności od etapu budowy nowych przystanków, możliwości finansowych Gminy oraz zasobów kadrowych i taborowych Spółki TPBUS. Przewidywana jest także zmiana tras i likwidacja niektórych linii, co ma na celu usprawnienie komunikacji.

Zmiany w poszczególnych liniach

Oto najważniejsze zmiany, które wejdą w życie:

  • Linia nr 801 – Likwidacja, połączenie z linią nr 889 jako nowa linia nr 822.
  • Linia nr 803 – Zmiana trasy, likwidacja wjazdów do ronda przy ul. Batorowskiej.
  • Linia nr 804 – Zmiana trasy i skierowanie do ulicy Dworskiej w Sierosławiu.
  • Linia nr 805 – Nowa linia, która przebiegać będzie przez Tarnowo Podgórne, Wysogotowo, a docelowo również Poznań Junikowo.
  • Linia nr 812 i 813 – Zmiana tras w Poznaniu i likwidacja przystanków na niektórych odcinkach.
  • Linia nr 814 – Nowa linia, która zapewni połączenia z ważnymi punktami w Gminie oraz Poznaniu.

Ponadto, wprowadzona zostanie nowa forma biletu, umożliwiająca honorowanie biletów okresowych ZTM w Poznaniu (PEKA) na trasie Sierosław – Poznań. To rozwiązanie pozwoli mieszkańcom Sierosławia na korzystanie z komunikacji autobusowej z Tarnowa Podgórnego i Poznania na podstawie jednego biletu.

Etapy wprowadzania zmian

Reorganizacja transportu publicznego będzie realizowana etapowo, w zależności od dostępnych środków finansowych, możliwości technicznych oraz budowy nowych przystanków. Część zmian wejdzie w życie już wkrótce, a niektóre będą realizowane stopniowo, w miarę rozwoju infrastruktury.

Projekt reorganizacji linii został zaprezentowany Radzie Gminy Tarnowo Podgórne podczas sesji 26 listopada 2024 roku. Link do transmisji: https://tarnowo.esesja.pl/transmisje_z_obrad_radyTo ważny moment, który pomoże wyznaczyć przyszłość transportu w regionie.

O autorze

Skip to content