Geofizyka Toruń S.A. rozpocznie badanie geofizyczne na terenie Wielkopolski
Geofizyka Toruń S.A., działając na zlecenie ORLEN S.A., planuje przeprowadzić badania geofizyczne (prace sejsmiczne) w powiatach nowotomyskim, poznańskim i szamotulskim. Badania rozpoczną się w maju 2024 r. i potrwają do listopada 2024 r.
Jaki jest cel badania? Jak przebiegają?
Celem badań jest rozpoznanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania będą prowadzone na podstawie koncesji poszukiwawczej 14/2021/Ł Pniewy-Stęszew oraz na obszarze bezkoncesyjnym w trybie art. 85a znowelizowanej ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
Badania sejsmiczne polegać będą na rejestrowaniu mikrodrgań sejsmicznych. Drgania te będą generowane mechanicznie przez zestaw pojazdów wibrosejsmicznych. W miejscach, gdzie użycie pojazdów będzie niemożliwe, do wzbudzania drgań zostaną użyte materiały wybuchowe. Na akwenach fale sejsmiczne będą generowane przy użyciu armatek powietrznych (tzw. air-gun) zamontowanych na łodzi pontonowej. Drgania sejsmiczne będą rejestrowane przy użyciu specjalnej aparatury połączonej bezprzewodowo z rozmieszczonymi na powierzchni ziemi odbiornikami (czujnikami sejsmicznymi).
Dodatkowo, w wyznaczonych miejscach, zostaną odwiercone otwory (tzw. sondy) o głębokości do 80 m i średnicy 17 cm. Celem odwierceń jest rozpoznanie parametrów strefy małych prędkości.
Czy badanie ingeruje w zdrowie ludzi i zwierząt?
Badania sejsmiczne są nieszkodliwe dla ludzi oraz zwierząt. Za ewentualne szkody wyrządzone w toku badań przysługuje odszkodowanie zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze.
Więcej informacji na temat badań sejsmicznych można uzyskać:
- na stronie internetowej Geofizyki Toruń S.A.: https://www.geofizyka.pl/
- w siedzibie Geofizyki Toruń S.A.: ul. Chrobrego 50, 87-100 Toruń.
Dodatkowe informacje
- Badania sejsmiczne 3D Łagiewniki W są częścią większego projektu poszukiwawczego prowadzonego przez ORLEN S.A.
- Celem projektu jest odkrycie nowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.
- Badania sejsmiczne są ważnym elementem procesu poszukiwań złóż węglowodorów.
- Pozwalają one na uzyskanie szczegółowych informacji o budowie geologicznej podłoża.
- Informacje te są następnie wykorzystywane do planowania dalszych prac poszukiwawczych, takich jak wiercenia otworów wiertniczych.