Bezpłatna szczepionka przeciwko grypie
Dla mieszkańców Poznania i terenu Metropolii Poznań w wieku od 25 do 64 lat dostępna jest bezpłatna szczepionka przeciw grypie.
Szczepienia odbywają się w punkcie szczepień Szpitala Podolany przy ul. Straży Ludowej 37.
Zapisów na szczepienia można dokonać za pomocą formularza na stronie https://szczepieniepoznan.pl/
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w sezonie 2019/2020 w Polsce odnotowano 4 851 376 przypadków grypy.
Grypa to zakaźna choroba, która przenoszona jest drogą kropelkową oraz przez kontakt z przedmiotami i powierzchniami dotykanymi przez osobę zakażoną wirusem. Pierwsze objawy grypy pojawiają się średnio po 4 dniach od kontaktu z wirusem. Okres jesienno-zimowy to czas największej zachorowalności na grypę.
Objawy grypy to:
- bóle mięśni;
- gorączka powyżej 37,8 stopni;
- osłabienie;
- bóle głowy;
- brak apetytu;
- kaszel
Z uwagi na podobieństwo objawów grypy do objawów przeziębienia, pacjenci często lekceważą objawy i nie zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, co może prowadzić do powikłań choroby.
Osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby to:
- osoby z chorobami przewlekłymi;
- osoby cierpiące na nadwagę;
- kobiety w ciąży
- dzieci w sezonie grypowym
Wirus grypy dobrze rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi. Takim idealnym miejscem do rozwoju wirusa jest…szkoła! Dzieci i młodzież, spędzające wiele godzin w szkole, są bardziej niż dorośli narażone na zakażenie. Dzieci do ukończenia 6. miesiąca życia nie szczepimy przeciwko grypie, dlatego tak ważne jest, aby osoby w ich otoczeniu były zdrowe.
Powikłania po zachorowaniu na grypę to najgroźniejsza konsekwencja tej choroby. Wskutek grypy może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia, zaostrzenia chorób przewlekłych, zapalenia płuc oraz powikłań ze strony układu nerwowego.
Leczenie grypy polega na stosowaniu leków przeciwgorączkowych, łagodzących kaszel, katar i ból gardła. Istotne jest też prawidłowe nawodnienie organizmu i dużo odpoczynku. Lekarze zalecają „wyleżeć” grypę, ponieważ tylko wtedy chory ma siłę do podjęcia walki z chorobą. Oprócz tego wskazana jest izolacja od reszty domowników, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
Szczepionka na grypę jest bezpieczna i nie niesie żadnych komplikacji poszczepiennych. Co roku firmy farmaceutyczne modyfikują skład szczepionki w oparciu o najnowsze dane WHO odnośnie do mutacji wirusa. Poprzez te działania, szczepionka jest coraz skuteczniejsza w walce z najnowszym szczepem wirusa.
Przed szczepieniem medyk przeprowadza kwalifikację pacjenta, w celu sprawdzenia, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania szczepienia.
Organizm nabiera odporności na wirusa grypy po około 7-14 dniach od szczepienia.
Szczepionka na grypę nie wywołuje grypy, ponieważ nie zawiera wirusa grypy. Po szczepieniu mogą wystąpić reakcje poszczepienne, takie jak lekka gorączka, ból głowy i zmęczenie, które ustępują po kilku dniach.
Informacje odnośnie do terminów i godzin szczepień, dostępne są na stronie internetowej www.grypa-metropoliapoznan.pl.
W podanym punkcie szczepień możemy przyjąć dawkę przypominającą nowymi wariantami Pfizer-Omicron i Moderna-Omicron.
Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i przyjdźmy się zaszczepić!
Pamiętajmy – oto miejsce, gdzie możemy się zaszczepić: Punkt szczepień Szpitala Podolany przy ul. Straży Ludowej 37; PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK, w godz. 08:00 – 19:30