3 grudnia 2024

Badania Urzędu Statystycznego w naszej gminie

Badania Urzędu Statystycznego w naszej gminie

Urząd Statystyczny w Poznaniu zawiadamia, że w Gminie Tarnowo Podgórne przeprowadza badania ankietowe. Oto one:

https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/27 (Badanie aktywności ekonomicznej ludności)

https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/40 (Badanie budżetu czasu ludności)

https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/29 (Kondycja gospodarstw domowych)

https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/24 (Badanie budżetów gospodarstw domowych)

Czym są powyższe badania?

Ankieterzy statystyki publicznej przeprowadzają badania ankietowe, które polegają na badaniu gospodarstw domowych/rolnych w całym kraju lub punktach sprzedaży detalicznej. Te badania opierają się na aktualnej liście reprezentantów towarów i usług. Wojewódzkie urzędy statystyczne koordynują badania w poszczególnych województwach, a lokalni ankieterzy statystyczni odwiedzają wylosowane mieszkania/gospodarstwa.

Badania ankietowe są reprezentacyjne, co oznacza, że badane są wybrane gospodarstwa domowe/rolne, które stanowią próbę reprezentującą wszystkie gospodarstwa w Polsce. Wybór gospodarstw do badania odbywa się poprzez losowanie.

Częstotliwość przeprowadzania tych badań zależy od bieżących potrzeb monitorowania różnych dziedzin, procesów i zjawisk społeczno-gospodarczych.

Możliwe techniki przeprowadzania badań ankietowych

  • CAPI, czyli ,,Komputerowo Wspomagane Wywiady Osobiste” (ang. Computer-Assisted Personal Interviewing), to metoda przeprowadzania wywiadów osobistych z wykorzystaniem komputerów. W tej technice ankieter korzysta z urządzenia przenośnego, takiego jak tablet, notebook lub smartfon, do realizacji wywiadu, używając w tym celu kwestionariusza elektronicznego.;
  • PAPI to skrót od ,,Paper and Pencil Interviewing”, co oznacza przeprowadzanie wywiadu z uczestnikiem badania, używając papierowego arkusza z pytaniami, który jest wypełniany przez ankietera;
  • CATI oznacza ,,Computer-Assisted Telephone Interviewing” i polega na przeprowadzaniu wywiadów telefonicznych z wsparciem komputera. W ramach tej metody uzyskiwanie informacji od respondentów odbywa się za pomocą telefonu i specjalnego oprogramowania komputerowego;
  • CAWI/CAII to skrót od ,,Computer-Assisted Web/Internet Interviewing”, co oznacza ,,wspomaganą komputerowo ankietę internetową”. W tej metodzie badania, osoba, która jest poddawana ankiecie za pomocą CAWI/CAII, sama lub z pomocą ankietera, czyta pytania wyświetlane na ekranie i udziela odpowiedzi, które są zapisywane na serwerze docelowym;
  • rozmowa telefoniczna – ankieter statystyczny przeprowadza wywiad telefoniczny przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego (różnego od CATI) lub formularza papierowego.

Jak rozpoznać Ankietera Statystycznego?

Ankieter w statystyce publicznej nie utrzymuje pełnej anonimowości wobec respondentów. Jest to pracownik urzędu statystycznego działający na obszarze konkretnego województwa. Większość badań jest prowadzona przez ankieterów „stałych”, dla których jest to jedyna odpowiedzialność w ramach pracy zawodowej. Jednak w sytuacjach, gdy obciążenie badaniami jest duże, zdarza się konieczność współpracy z ankieterami „uzupełniającymi”. Są to pracownicy urzędów statystycznych, którzy przede wszystkim pełnią swoje obowiązki na miejscu, ale w razie potrzeby mogą być delegowani do pracy w terenie.

Każdy ankieter dysponuje legitymacją służbową z własnym zdjęciem!

UWAGA:

Pamiętajmy, że w momencie otrzymania zapowiedzi listu od Prezesa GUS lub kontaktu ankietera statystycznego w celu przeprowadzenia badania ankietowego, mamy kilka możliwości:

  • Sprawdzenie w Spisie badań, czy w danym okresie przeprowadzane jest to konkretne badanie;
  • Skontaktowanie się z infolinią statystyczną pod numerem: 22 279 99 99 (wybierając podlinię 7 – Badania ankietowe) lub z odpowiednim urzędem statystycznym na danym obszarze (kontakty do urzędów statystycznych dostępne w zakładce Kontakt). Możesz użyć tych źródeł, aby potwierdzić termin badania, uzyskać niezbędne informacje na jego temat oraz zweryfikować tożsamość ankietera statystycznego.

O autorze

Skip to content